LGBTQ Nieuws

Protest in Taiwan na zeldzame politie-inval in gaybar

todayOctober 4, 2026

Background
share close
AD
AD

Een politie-inval in een gaybar in Taipei heeft tot protest geleid binnen de Taiwanese LGBTQ+ gemeenschap. Tientallen bezoekers werden meegenomen en de eigenaar van de bar werd gearresteerd. De actie zorgt voor veel onrust, juist omdat Taiwan bekendstaat als een van de meest LGBTQ+-vriendelijke landen van Azië.

De politie viel zaterdag 3 oktober gaybar Commander D binnen in het Wanhua-district van Taipei. Volgens persbureau Reuters werden tijdens de actie 51 bezoekers meegenomen. De eigenaar van de bar werd gearresteerd.

De politie zegt te hebben gehandeld na een anonieme melding en beroept zich op Taiwanese regels rond openbare zedelijkheid.

De inval is opvallend, omdat grootschalige politieacties tegen gaybars in Taiwan tegenwoordig zeldzaam zijn.

LGBTQ+ gemeenschap de straat op

Een dag na de inval kwamen ongeveer honderd demonstranten bijeen om tegen het politieoptreden te protesteren. Ze trokken naar een politiebureau in Taipei en eisten uitleg over de manier waarop bezoekers van de bar zijn behandeld.

Binnen de LGBTQ+ gemeenschap bestaan zorgen dat queer uitgaansgelegenheden door dergelijke acties opnieuw als verdacht of ongewenst worden behandeld.

De demonstranten vragen zich onder meer af waarom het nodig was tientallen bezoekers mee te nemen en waarom juist deze locatie onderwerp werd van een grootschalige politieactie.

Of discriminatie daadwerkelijk een rol heeft gespeeld bij het politieoptreden is op dit moment niet vastgesteld.

Taiwan geldt juist als LGBTQ+-voorloper

Dat de inval zoveel aandacht krijgt, heeft ook te maken met de bijzondere positie van Taiwan binnen Azië.

In 2019 werd Taiwan het eerste land in Azië waar het huwelijk werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht. Sindsdien heeft het land internationaal een reputatie opgebouwd als een van de meest progressieve plekken in Azië als het gaat om LGBTQ+ rechten.

Ook Taiwan Pride in Taipei is uitgegroeid tot een van de grootste Pride-evenementen van Azië. Jaarlijks komen tienduizenden mensen naar de stad om mee te lopen.

Juist daarom staat de politie-inval in schril contrast met het beeld van Taiwan als veilige plek voor de LGBTQ+ gemeenschap.

Inval vlak voor Taiwan Pride

Ook de timing ligt gevoelig.

Oktober staat in Taiwan grotendeels in het teken van Pride en later deze maand vindt de jaarlijkse Taiwan Pride plaats in Taipei.

De politieactie tegen Commander D komt daardoor op een moment waarop LGBTQ+ zichtbaarheid in de stad juist toeneemt.

Voor demonstranten gaat de discussie daarom inmiddels over meer dan één bar. Zij willen duidelijkheid over de manier waarop de politie omgaat met queer uitgaansgelegenheden en hun bezoekers.

De gebeurtenis laat tegelijkertijd zien dat wettelijke gelijkheid niet automatisch betekent dat zorgen over discriminatie en veiligheid verdwijnen.

Taiwan mag dan internationaal als LGBTQ+-voorloper gelden, ook daar blijft waakzaamheid volgens demonstranten noodzakelijk.

Bron: Reuters, 4 oktober 2026

AD

Written by: Nick

Rate it
AD
AD
AD
AD